איטום מרפסות

אתם בעיצומו של תהליך שיפוץ הבית, ושיפוץ של המרפסת כולה. כעת, עולה השאלה כיצד ניתן לבצע איטום מרפסות בצורה טובה ונכונה? ומה הם החומרים הטובים ביותר לצורך האיטום. בדיוק לשם כך הכנו בעבורכם את המדריך הבא לאיטום של מרפסות, על מנת שתדעו בדיוק למה אתם זקוקים.

איטום מרפסות באמצעות יריעות ביטומניות

שיטת האיטום המומלצת בעבור מרפסות היא באמצעות יריעות ביטומניות. חשוב מאוד להקפיד על איטום בצורה טובה ונכונה, שכן כשלים במערכות איטום מן הסוג הזה עשויים לגרום לנזקים למבנה, ולהוצאה כלכלית גדולה. במקרה של כשלים כאלו יהיה צורך בפירוק של התשתיות הקיימות, בהובלות, ברכישת חומרי גלם יקרים ועוד. אם כך, מה הם הפרמטרים המנחים בשיטת איטום זו?

  • רטיבות ומעבר של מי גשם אל מתחת לשכבת הריצוף של גגות מרוצפים באריחים היא עובדה קיימת. לכן, יש צורך להתייחס אל שטח הריצוף בהתאם.
  • באטומים מן הסוג הזה ההנחה היא כי שכבת האיטום חשופה באופן מתמיד למים או רטיבות. במקרים כאלו חובה על בעל המקצוע לצאת מתוך נקודת הנחה, כי אם ישנו חריץ קטן בשכבת האיטום, המים ודאי יחדרו אל תוך המבנה, ולכן עליו להקפיד על שכבת איטום מושלמת.
  • באיטום של חללים החשופים למים כמו מרפסות, חובה להוסיף אביזר ניקוז דו מפלסי, על מנת שיבצע ניקוז כהלכה של הרטיבות החודרת מתחת לאריכים. אביזר ניקוז זה ימנע מקרים בהם נוצרת "בריכה" מתחת לריצוף, וכך החשש לנזילות פוחת, ותוחלת החיים של שכבת האיטום ארוכה יותר.
  • בתהליך של איטום מרפסות חובה לבצע איטום והפרדה מוחלטת בנקודת המפגש בין הריצוף החיצוני של המרפסת, לבין הריצוף הפנימי של הבית, כך שאם ישנו מקרה של פגם באיטום, המים לא יחדרו אל שטח הבית.

איטום באמצעות חומר ביטומני

באופן עקרוני תמיד עדיף לבצע איטום מרפסות באמצעות יריעות ביטומניות. אולם, במקרים יוצאי דופן, בהם קיים קושי בהלחמת היריעות מאחר והשטח קטן, כמו במרפסות קטנות או חדרי שירות קטנים, ניתן לבצע את פעולת  האיטום באמצעות חומר איטום ביטומני משחתי. גם כאן כשלים באופן האיטום יגרמו נזקים חמורים למבנה, והוצאות כספיות כבדות, ועל כן יש להקפיד על כללים ברורים בעת האיטום.

  • יצירה של שיפועים טובים.
  • הכנה יסודית נכונה.
  • התקנה של מערכת ניקוז מתאימה, וכן של ניקוז הרטיבות המצויה מתחת לאריחים.
  • איטום של משקופי הוויטרינה, איטום מעל ומתחת לפנלים, סביב מנורות בקיר ושקעים של חשמל ועוד.
  • הקפדה על סף איטום המפריד בין אריחי המרפסת לאריחים הפנימיים של הבית.
  • לא משנה עם זה איטום גגות או זיפות גגות או איטום מרפסות צריך כללים ברורים בעת האיטום.

איטום נכון ליצירת שקט נפשי

מרפסת קרקע אשר אינה נאטמת כהלכה אינה מפריעה לאף אחד, אולם מרפסת שתחתיתה היא התקרה של שכן אחר צריכה להיות אטומה כהלכה, שכן כל נזילה תוביל לרטיבות וטפטופים לתוך הבית של השכן מלמטה. על כן, יש להקפיד על איטום נכון של המרפסת למען השקט הנפשי, ולמען שלום בית עם הדיירים האחרים.

You may also like...

כתיבת תגובה