מהו ליטוש שיש?

ליטוש שיש

ליטוש שיש

שיש משמש כיום בעיקר לצרכי ריצוף וחיפוי של בתים פרטיים, אולם לאורך ההיסטוריה הוא היווה חומר גלם פופולארי לפיסול ויצירות אמנות. היתרון הגדול ביותר של השיש בא לידי ביטוי בשילוב בין יופי טבעי מרשים לבין נוחות העיבוד. ריצוף שיש נחשב ליוקרתי מאוד, ואפשר אפילו לשדרג אותו בעזרת פעולות ליטוש מקצועיות.

יתרונות והחלטה על ליטוש שיש

ליטוש שיש הוא הדרך הטובה ביותר להקנות למשטח את המראה הראשוני, ולהחזיר לו את הזוהר והברק גם לאחר שנים רבות של שימוש. שיש נוטה להיפגם עם הזמן, וזאת כתוצאה מעמידות נמוכה יחסית לשריטות, כתמים, פגיעות, רגישות למאכלים וחומצות ועוד. הציפוי של שיש בסילר יוצר מגן שוקף המשפר את עמידותו, אך היא עדיין לוקה בחסר בהשוואה לקרמיקה או חומרים מלאכותיים. משטח שיש בוהק עלול להיראות עמום ופגוע לאחר שנים של שימוש, ולכן מתעורר הצורך בליטוש.

אפשר להחליט על ליטוש שיש בעזרת פנייה למומחה המבצע בדיקה יסודית. השאלות העיקריות הן האם יש אריחים שקועים, מה רוחב הסדקים בין האריחים והאם השיש מוכתם ועד איזה עומק. גם סוג השיש המדובר קובע את הצורך בליטוש, ואת אופי ההחלטה על התהליך. חשוב לדעת כי ליטוש שיש אינו פותר את כל הבעיות, אולם הוא ללא ספק נותן מענה על שורה ארוכה של נזקי בלאי ושימוש.

שלבי הליטוש

ליטוש שיש מתבצע בשלבים הבאים:

א. פתיחת חריצים ואיטום – השלב הראשון נדרש בעיקר במקרים בהם החריצים בשיש הופכים להיות רחבים מדי. נהוג לפתוח את החריצים בין החיבורים של אריחי השיש בעזרת מסור דיסק מיוחד, שאינו פוגע באריח או בשלמות הריצוף. לאחר שהחריצים פתוחים ניתן למלא אותם בדבק שיש מיוחד שמתאים לשיש המקורי. בשלב הזה מחדשים את חומר המילוי בין החיבורים, וגם מקנים לו מראה אחיד ואסתטי.

ב. טיפול באריחים – זהו שלב המחייב זיהוי אריחים פגומים, שבורים או שקועים. השלב הזה נחשב בעייתי, ולא ניתן לבצע אותו בצורה עצמאית. ראשית, אי אפשר לתקן את כל הנזקים בשל הקושי בהשגת שיש חדש באותו גוון בדיוק. שנית, מומלץ לטפל באריחים בעדינות על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים.

ג. ליטוש המשטח – החלק המרכזי של הליטוש כולל קרצוף של השכבה העליונה במשטח כולו. התהליך מתבצע עם מכונת ליטוש המכילה דיסקית מצופה באבקת יהלומים, והוא נעשה במספר דרגות: מדרגה 1 שהיא הגסה ביותר, ועד דרגה 5 שהיא העדינה. תהליך הליטוש בכל מקרה צריך להיות מדורג ועדין.

ד. ייבוש וציפוי – עם תום הליטוש יש לנקות את המשטח ולייבש אותו לחלוטין. בשלב האחרון מומלץ לבצע הברקה קריסטלית או לצפות עם חומר אקרילי בשם סילר, הנועד להגן עליו מפני פגיעות ושחיקות נוספות.

לסיכום, ליטוש שיש הוא תהליך בעל יתרונות רבים לכל מי שמחזיק משטחים מן הסוג הזה. התהליך מתבצע על ידי אנשי מקצוע בלבד, ודורש כלים מיוחדים, ניסיון ומיומנות רבה.

כתיבת תגובה