מרקיזה, מרקיזות – הכן ביתך לחורף

יש הרבה נושאים אותם כדאי לבדוק בבית לפני שמגיע החורף ויחד איתו הגשמים. את רוב הפעולות ניתן לבצע בצורה עצמאית ובעלות נמוכה מאוד, אך קיימים גם מקרים בהם כדאי להזמין אנשי מקצוע. על כל פנים, היערכות נכונה לחורף היא לא משהו שאפשר לוותר עליו. לא מומלץ להקל ראש בעוצמתו של החורף הישראלי. הכנת הבית רלוונטית עבור תושבי איזורים קרים כמו רמת הגולן או ירושלים, אך היא מתאימה גם לתושבי השפלה והדרום.

הכנת הבית לחורף מתחילה עם זיהוי ליקויי בטיחות קיימים. אפשר להישען על ניסיון העבר, ולבדוק מתי גשמים נכנסו אל תוך הבית. במידה והגשמים הגיעו דרך המרפסת, החצר, הגינה או החלון, יש לשקול התקנת מרקיזות. בנוסף, גם אחסנה של ציוד מחוץ לבית מחייבת סגירת חורף מתאימה. מבחינת תשתיות חשמל ומים, כדאי לבדוק האם יש נקודות חשמל חשופות או צינורות ביוב אשר אינם מנקזים כהלכה את המים. גם במקרה הזה התקנת מרקיזה יכולה לעזור, ולחסוך הוצאות רבות על תיקונים במהלך החורף עצמו.

מה ההבדל בין הכנת בית פרטי לבין הכנת בתים משותפים?

אפשר לחלק את ההכנות לקראת החורף לשלושה נושאים מרכזיים:

א. בעלי בתים פרטיים – בתוך בית פרטי חלה רוב האחריות על הכנות, ניקיון לקראת החורף על בעלי הנכס. יש לבדוק את גגות הרעפים, לבצע פעולות מניעה ולהקפיד על איטום ובידוד תרמי. חשוב להיכנס אל חלל הגג בשעות היום, וכך לנצל את האור הטבעי. כדאי לאתר מבעוד מועד רעפים שבורים או כאלה שזזו ממקומם ולהזמין אנשי מקצוע. כדאי לציין כי מרקיזות לא מיועדות עבור קירות גגות, ולכן במקרה הזו סוככים רגילים אינם רלוונטיים.

בעלי בתים פרטיים צריכים להכין את הנכס גם מבחינת בדיקת עמידות של אנטנות, עמודים, דודים וקולטי שמש. אלו אביזרים הנמצאים מחוץ לבית ולעיתים קרובות הם נפגעים בצורה אנושה כתוצאה מחורף קשה. מעבר לכך, יש לדאוג לניקוז חצרות ותיקוני סדקים בקירות.

ב. בתים משותפים – גם שכנים המתגוררים בבית משותף צריכים להיערך לקראת החורף. בעוד מרקיזות משמשות בעיקר לצרכי קירוי והצללה של חלונות, הכנת הבית המשותף כרוכה בעלייה על הגג. אם מדובר בגגות שטוחים קיימת סכנה של הצטברות שלוליות וחדירת מים. במצב כזה כדאי לבדוק את מקור הסתימה במרזב ולפעול בהתאם. בנוסף, יריעות ביטומניות יכולות לעזור וליצור את הבידוד הדרוש.

ג. פנים הבית – אי אפשר להכין את הבית לחורף מבלי להיכנס אל תוכו. מערכות החימום בבית חייבות להיות תקינות כבר בסתיו. יש להפעילן למספר שעות לפחות, לבדוק שהן לא מקצרות ולהתריע על תקלות. עוד בתוך פנים הבית כדאי לבצע צביעה, לאטום את החלונות, ולהתקין מרקיזות סביב חדרי השינה או פתחים פוטנציאליים.

לסיכום, הכנת הבית לקראת החורף רלוונטית עבור בעלי בתים פרטיים, דיירים בבניין משותף וכל מי שמחזיק בנכס. יש לבצע את ההכנות מוקדם ככל האפשר, ולהיעזר בכל ארגז הכלים הקיים בתחום הבנייה.

You may also like...

כתיבת תגובה